O ANALIZIE KOLORYSTYCZNEJ SŁÓW KILKA

Dlaczego warto mieć swoją osobistą stylistkę?
18 października 2021

Bardzo możliwe, że chociaż raz słyszałaś o 4 typach urody. W kobiecych magazynach cyklicznie możemy trafić na artykuły zatytułowane „odkryj swój typ urody” . Odpowiadając na zagadnienia na temat koloru włosów, oczu czy cery otrzymujesz wskazanie, że jesteś wiosną, latem, jesienią lub zimą. Dlaczego nie powinnaś ufać takim testom oraz co daje nam właściwie przeprowadzona analiza kolorystyczna, dowiesz się w poniższym tekście.

TROCHĘ HISTORII…

Okazuje się, że analiza kolorystyczna nie jest nowością na rynku usług Beauty. Podwaliny analizy kolorystycznej sięgają XIX wieku, kiedy to szwajcarski nauczyciel malarstwa niejaki Johannes Itten rozróżnił typy urody wzorując się na barwach natury występujących w 4 porach roku.

Nowoczesna analiza kolorystyczna rozróżniła wśród każdej z 4 pór roku po 3 podtypy. Dlaczego? Okazało się bowiem, że często trudno jednoznacznie zakwalifikować się nam do konkretnej pory roku. Rozróżnienie nastąpiło na podstawie wiodących w naszej urodzie atrybutów, którymi są:

 1. walor – określający czy dana uroda jest ciemna czy jasna,
 2. temperatura mówiąca nam czy mamy do czynienia z typem chłodnym lub ciepłym
 3. chromatyczność wskazująca na kontrastowość bądź jej brak w urodzie.

Dzięki takiemu podziałowi możemy mówić o typach siostrzanych, czyli takich, które mogą mieć wiele cech wspólnych ze względu na dominujący atrybut. (O typach siostrzanych i występujących między nimi podobieństwach i różnicach będziesz mogła przeczytać osobny tekst na blogu).

12 TYPÓW (NIE MYLIĆ Z TYPKAMI)!

Obecnie rozróżniamy zatem 12 typów kolorystycznych, a są nimi:

WIOSNA

 1. Jasna WIOSNA (light spring)
 2. Ciepła WIOSNA (warm spring)
 3. Czysta WIOSNA (clear spring)

LATO

 1. jasne lato (light summer)
 2. Chłodne lato (cool summer)
 3. Zgaszone lato (soft summer)

JESIEŃ

 1. Zgaszona jesień (soft autumn)
 2. Ciepła jesień (warm autumn)
 3. Ciemna jesień (deep autumn)

ZIMA

 1. ciemna zima (deep winter)
 2. Chłodna zima (cool winter)
 3. Czysta zima (clear winter)

Każdy z wymienionych 12 typów kolorystycznych posiada dominujący w swojej urodzie atrybut, którego odkrycie, pozwala kolorystce na skonkretyzowanie, którym typem urody jesteś. KOLORYSTKA, czyli kto? Kolorystka to kobieta (bądź mężczyzna, ale jeszcze nie spotkałam takiego) swego rodzaju analityk, który za pomocą akcesoriów do analizy kolorystycznej (ram kolorystycznych, chust garderobianych i próbników kolorów) niczym komputer metodą dobierania, prób i błędów, porównań, dzięki bystremu oku i wiedzy, którą zdobywa na wielomiesięcznych szkoleniach pokaże Wam jak kolor wpływa na Wasz wygląd. Dobry kolorysta dobierze dla Was indywidualny wachlarz barw, spersonalizowany konkretnie pod Waszą niepowtarzalną urodę. Jak to możliwe? Pomaga mu w tym wiedza , np. ta na temat składowych konkretnej barwy i umiejętność rozróżniania wyżej wymienionych atrybutów.

DLACZEGO WARTO UDAĆ SIĘ DO KOLORYSTY?

Zacznę od kilku pytań: Ile masz w swojej garderobie rzeczy, których nie zakładasz pomimo tego, że rozmiar i fason jest ok? Ile bluzek swetrów, sukienek leży odłogiem, bo „źle się w niej czuję”, „brzydko wyglądam”, „coś nie gra z kolorem, ale dziwne, bo sąsiadka ma to samo i wygląda szałowo”? Ile czarnych/szarych/beżowych/ białych ubrań skrywa Twoja szafa, bo żyjesz w błędnym (!) przekonaniu, że czarny pasuje każdemu, ba! na dodatek wyszczupla, a beżowy i szary to bezpieczny kolor, bo taki neutralny? Ile razy miałaś ochotę na czerwień i nigdy nie kupiłaś czerwonej kiecki bo uważasz, że Tobie na pasuje? Kochana! A co jeśli Ci zdradzę, że możesz założyć prawie każdy kolor, a powodzenie misji doboru odpowiedniej czerwieni tkwi w wiedzy na temat tego jaki odcień dobierzesz? Co najważniejsze masz mnie, osobę, która tę wiedzę posiada i zrobi to za Ciebie. Wyobraź sobie sytuację, że wchodzisz do galerii handlowej w poszukiwaniu zielonej bluzki i masz przy sobie swego rodzaju ściągę, zgrabny wachlarzyk mieszczący się w Twojej torebce, który podpowie Ci którą zieleń wybrać. Bajka? Nieee to całkiem realne!

Dobrze dobrane kolory w Twojej garderobie i dodatkach sprawią, że rozjaśnią się cienie pod oczami, zostanie podkreślony kolor tęczówki i naturalny kolor czerwieni wargowej, zniwelują się zmarszczki i ożywi Twoja karnacja – wszystko to bez użycia skalpela, igieł i chirurga 🙂 Kolejną zaletą jest oszczędność czasu i pieniędzy dzięki samym trafionym zakupom. Stworzenie garderoby kapsułowej, która pozwoli komponować Ci stylizacje w dosłownie chwilę, bez codziennego zastanawiania się nad doborem kolorów, gdyż wszystkie kolory w Twojej szafie będą pasować do siebie i najważniejsze DO CIEBIE! Nauczę Cię jak tworzyć takie kompozycje, w jaki sposób dodawać kolorystyczne akcenty, czym zastąpić czerń i biel (bardzo trudne kolory), jaki jest Twój naturalny poziom kontrastu, który możesz stosować w stylizacjach.

Dasz sobie pomóc?

BUY NOW