„Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!”, śpiewał wspaniały Marek Grechuta. Czy miał na myśli porę roku? Czy może zmoknięte palto zdejmował z jakiejś pięknej nieznajomej? 😉
Ach.. jakakolwiek nie byłaby prawda, to wiemy z piosenki, że Grechucie zrobiło się cieplej. Bo takie te wiosny są- ciepłe.
No dobrze, ale skupmy się na wiośnie jako porze roku. Z czym kojarzy Ci się wiosna? Pierwsze ciepło po zimowych chłodach, żółte słońce odbijające się w topniejącym śniegu, wkradająca się w krajobraz zieleń? Wszystko prawda. Temperatura staje się przyjemniejsza, chłodne zimowe barwy w otoczeniu stają się nagle cieplejsze. Jakbym miała gdzieś w krajobrazie umiejscowić wiosenny typ urody, to jego naturalnym miejscem bytowania byłaby łąką w pełnym słońcu obsypana makami i mniszkiem. Widzisz te kolory? Droga potencjalna Wiosno! Jeśli podejrzewasz, że jesteś posiadaczką tego pięknego typu urody, to czerp garściami inspiracje z natury.
Ok, teraz pewnie przypomniałaś sobie, że poprzednio pisałam nie o jednej, ale o trzech wiosnach, latach, zimach i jesieniach? Słusznie! Zaraz pokażę Ci różnice między wiosną jasną, ciepłą i kontrastową (czystą). Na początku przypomnę fundamentalną zasadę kolorysty, która nakazuje nam obserwację wpływu koloru na urodę i nie sugerowanie się zewnętrznymi cechami analizowanej osoby. Oznacza to mniej więcej tyle, że to, że masz blond włosy i zielone oczy nie koniecznie czyni Cię wiosną. Pamiętasz przecież z poprzedniego artykuły, że z testów na typ kolorystyczny, które możemy spotkać w magazynach kobiecych, możemy sobie zrobić co najwyżej czapkę malarską? No właśnie! Przejdę więc do sedna. Opis każdej wiosny będzie zawierał jej PRAWDOPODOBNE cechy urody, oraz kolory jakie z dużym prawdopodobieństwem może mieć w swojej szafie.
JASNA WIOSNA
Twoja uroda jest przede wszystkim jasna. Patrząc na Ciebie jestem w stanie to szybko stwierdzić. Nie masz ciemnej oprawy oczu ani włosów, cera nie jest śniada, a wręcz przeciwnie- wyraźnie jasna. Jeśli jesteś jasną wiosną to możliwe, że jesteś blondynką o ciepłym odcieniu blondu. Co oznacza, że odcień jest ciepły? Ma w sobie sporo żółci. Oczy mogą być zielone, ale równie dobrze błękitne czyli z zasady chłodne. Tym co odróżnia Twoje oczy od oczu siostrzanego jasnego lata, jest to, że na tęczówce możemy zauważyć charakterystyczną żółtą obwódkę wokół źrenicy, która nazywana jest aureolą. Twoja cera jest jasna, ale też jednolita, gładka o zabarwieniu żółtawym lub brzoskwiniowym.
Kolory w szafie jasnej wiosny
Pamiętaj, że Twoja kolorystka dokładnie pokaże Ci kolory, które są spójne z Twoją osobą, ale jeżeli jeszcze nie poddałaś się analizie, a masz przypuszczenia co do tego, że możesz być jasną wiosną, to ubrania w Twojej szafie powinny być przede wszystkim jasne i ciepłe.
ŻÓŁCIE: pastelowa, bananowa, maślana, waniliowa, budyniowa
ZIELENIE: trawiasta, jabłkowa, wiosenna
CZERWIENIE: pomidorowa, pastelowa, oranżowa
POMARAŃCZE: brzoskwiniowa, morelowa, łososiowa – pastelowe odcienie
Możesz również ubierać barwy z chłodnej palety, ale te, które mają w swoim składzie chociaż trochę żółci. I tak np. Z niebieskości wybieraj ocieplone lazury, turkusy. Wśród róży szukaj odcieni pudrowych lub lawendowych fioletów. Możesz śmiało zakładać czystą biel, a Total look z jasnego złota jest właśnie dla Ciebie. Jeśli do tej pory byłaś miłośniczką czerni, to błagam zrezygnuj z niej na rzecz brązów typu karmelowego czy kakaowego.
CIEPŁA WIOSNA
W Twoim przypadku, wiodącym atrybutem jest temperatura Twojej urody. Pierwsze spojrzenie i widać, że jesteś mocno ciepła. Oznacza to, że Twoja cera jest prawdopodobnie cudnie zażółcona kiedy tylko dotkną Cię pierwsze promienie słońca, nie opalasz się „na raka”, a Twoja karnacja jest jednolita. Włosy możesz mieć zarówno w kolorze ciepłego średniego blondu jak i jasnego brązu, a oczy? W przypadku wiosen mogą być zarówno zielone, niebieskie jak i brązowe.
Kolory w szafie ciepłej wiosny
O ile w przypadku jasnej wiosny wiodącą cechą jej szafy były jasne kolory, o tyle u Ciebie będą one przede wszystkim ciepłe. Powinny być one dodatkowo średnionasycone, co oznacza, że nie powinny być ani zbyt jaskrawe, ani za blade.
ŻÓŁCIE: kukurydziana, topazowa, musztardowa
ZIELENIE: jadeit, jabłkowa, trawiasta, khaki, jasna oliwka
CZERWIENIE: makowa, pomidorowa, ceglasta
POMARAŃCZE: terracota, dyniowa, łosoś, brzoskwinia
BRĄZY: kawa z mlekiem, bursztynowy, karmelowy
Unikaj czystej bieli i czerni, które zastąpisz na swoją korzyść kolorem ecru, kością słoniową i ciepłym brązem. Pamiętaj, że w Twoim przypadku kolory, którymi zastępujesz czerń powinnaś nosić raczej jako dolne części garderoby. Błękitów szukaj w odcieniach morskich, a Twój róż powinien być raczej koralowy a niżeli biżuterię komponuj w złocie.
CZYSTA WIOSNA
Czysta wiosna to taka, która może pozwolić sobie na zdecydowanie „odważniejsze” kolory w swojej garderobie. Przyznam, że to dosyć rzadki typ kolorystyczny. Uroda kontrastowej wiosny to zdecydowanie czysta, bardzo ujednolicona cera, która może być lekko zażółcona, ale przebija z niej porcelana i nie ma w niej krztyny szarości. Oczy wyróżnia białkówka mocno odznaczająca się od koloru tęczówki, która sprawia, że oczy błyszczą. Tęczówka może być mocno błękitna od jasnego do ciemnego błękitu, jasno brązowa lub zielona. Włosy czystej wiosny mają zazwyczaj kolor ciepłego brązu lub rzadziej blondu. W czystej wiośnie widzimy wyraźną kontrastowość urody. Tęczówka kontrastuje z krystaliczną białkówką, włosy z cerą.
Kolory w szafie czystej wiosny
Czysta wiosna powinna być prawdziwie kolorowym ptakiem. Jej ubrania muszą mieć nasycone, skoncentrowane barwy bez szarości i domieszek, które mogłyby je przytłumić. Jednym słowem powinny być kontrastowe i mocne jak jej uroda.
ŻÓŁCIE: kanarkową, cytrynowa, limonkowa, słoneczna
ZIELENIE: szmaragdowa (chłodniejsza), groszkowa, papuzia, trawiasta, jadeitowa
CZERWIENIE : pomidorowa, koralowa, oranżowa, makowa, malinowa (chłodniejsza), karminowa
POMARAŃCZE: mandarynkowa, neonowa
RÓŻE: koralowy, fuksja, hot pink
BŁĘKITY: pruski, turkusowy, chiński, kobalt
Jako jedyny z wiosennych typów możesz zakładać srebro i złoto, unikaj jednak odcieni starego złota. W dolnych częściach garderoby możesz stosować czerń, w górnych zestawiaj ją z kontrastowymi kolorami, np. neonową pomarańczą. Możesz śmiało nosić biel.
Jak sama widzisz, określenie typu urody nie jest łatwym procesem, a analiza kolorystyczna wykorzystuje wiedzę i spostrzegawczość kolorysty. Spójrz jak diametralna różnica jest w kolorach czystej i jasnej wiosny. To w czym wiosna kontrastowa będzie wyglądała jak milion dolarów sprawi, że uroda jasnej wiosny totalnie zginie i odwrotnie kolory jasnej wiosny zgaszą power, który w urodzie ma czysta wiosna.
Reasumując : Jeżeli podejrzewasz, że jesteś typem wiosennym, przed użyciem koloru zapoznaj się z treścią mojego bloga i koniecznie SKONSULTUJ Z PROFESJONALNYM KOLORYSTĄ – czyli ze mną 🙂
Z kolorowymi pozdrowieniami!
Wasza Basia